Przegląd badań i analiz dotyczących predyktorów i mediatorów w procesie uzyskiwania zmiany w terapii CBT w zaburzeniach odżywiania (2024)

Psychoterapia poznawczo – behawioralna (CBT) jest obecnie najlepiej przebadaną formą terapii psychologicznej zaburzeń odżywiania i jest ona rekomendowana jako terapia z wyboru dla bulimii (bulimia nervosa, BN), napadowego objadania się (binge eating disorder, BED), czy innych określonych zaburzeń jedzenia i odżywiania (Other Specified Feeding and Eating Disorders, OSFED) (za: Linardon, Wade, de la Piedad Garcia, i Brennan, 2017; NICE, 2017).

Według transdiagnostycznego modelu Fairburna (2003) trzonowym mechanizmem psychopatologii zaburzeń odżywiania jest uzależnienie poczucia własnej wartości od wagi, kształtu ciała i poziomu ich kontroli. Nadmierne zaabsorbowanie wagą i sylwetką ma wzmacniać i utrwalać sztywne podejście do ograniczania jedzenia. Efektywność tego mechanizmu w anoreksji restrykcyjnej jest tak wysoka, że prowadzi do utrwalania się zachowań związanych z głodzeniem. Jednak dla większości osób z zaburzeniami odżywiania, taka stała nadmierna kontrola jedzenia jest nieosiągalna i dlatego występują u nich napady objadania się, z towarzyszącymi czasami epizodami przeczyszczania. Napady objadania – przeczyszczania wzmagają poziom niepokoju związanego z wagą i sylwetką, który najpierw jest obniżany przez zwiększanie kontroli nad jedzeniem, a następnie prowadzi do kolejnego epizodu objadania – przeczyszczania, tworząc w ten sposób trudny do przerwania proces cykliczny (za: Linardon, 2018b).

Bazując na tym modelu zaproponowano dwa potencjalne mechanizmy mogące wyjaśniać efektywność terapii CBT w zaburzeniach odżywiania. W pierwszym CBT skupia się na normalizacji indywidualnych nawyków żywieniowych, zakładając, że im bardziej jednostka zaangażuje się w uregulowanie i uelastycznienie jedzenia, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo epizodu objadania – przeczyszczania (Fairburn, 2008). Druga hipoteza dotycząca mechanizmu zmiany w zaburzeniach odżywiania zakłada zmniejszenie zaabsorbowania wagą i kształtem sylwetki. CBT podejmuje próby zmiany dysfunkcjonalnych przekonań dotyczących wagi i wyglądu, przewidując, że zmiany w poziomie zaabsorbowania nimi zredukuje potrzebę podejmowania diety, co z kolei zredukuje epizody objadania – przeczyszczania (Fairburn, 2008).

W przedstawionym przeglądzie metaanaliz badań nad terapią poznawczo – behawioralną podjęto próbę wyłonienia konkretnych czynników, mogących wpływać na skuteczność terapii poznawczo – behawioralnej w zaburzeniach odżywiania. Podzielono je na te związane bezpośrednio z osobą pacjenta, związane z osobą klinicysty/terapeuty, różnymi formami terapii w obrębie CBT oraz tak zwane: pozostałe.

Cechy pacjenta

W 2003 roku Fairburn wskazywał na kliniczny perfekcjonizm, problemy interpersonalne, niskie poczucie własnej wartości i trudności w radzeniu sobie z intensywnymi emocjami jako czynniki podtrzymujące objawy u pacjentów z zaburzeniami odżywiania (Fairburn, Cooper, Shafran, 2003).

Lammers ze współpracownikami (Lammers, Vroling, Ouwens i inni, 2015) wskazał na istotność podskal kwestionariusza EDI (Eating Disorder Inventory; Garner, D.M., Olmsted M. P. oraz Polivy J., 1983) w przewidywaniu wyników terapii CBT-BED. Były nimi: bulimia (bulimia), dążenie do bycia szczupłym (drive for thinness) oraz świadomość interoceptywna (interoceptive awareness). Dodatkowo poziom skali: niezadowolenie z własnego ciała (body dissatisfaction) był predyktorem dla kobiet. Potwierdzono tym samym wcześniejsze obserwacje (Masheb, & Grillo, 2008; Thompson-Brenner, Franko, Thompson, Grilo, Boisseau, Roehrig, 2013) wskazujące na relację między poziomem nasilenia zaburzeń odżywiania przed terapią, a poziomem nasilenia ich po leczeniu (im większe nasilenie przed, tym mniejsza poprawa po).

Bardziej zaburzony obraz własnego ciała okazał się być predyktorem słabszej poprawy u kobiet. Co potwierdzało wcześniejsze badania Grilo et al. (2012) wskazujące na dodatni związek nasilenia niezadowolenia z własnego ciała przed terapią z nasileniem objawów zaburzeń odżywiania po terapii.

Również mniejsza znajomość własnego ciała pod koniec terapii dodatnio korelowała z nasileniem epizodów objadania w badaniu follow-up.

Większa świadomość interoceptywna na początku leczenia wiązała się z lepszym efektem końcowym. Co sugerowałoby, że wspieranie pacjentów w byciu bardziej świadomymi swojego wewnętrznego świata, pomaga im w różnicowaniu pomiędzy odczuciami fizjologicznymi a emocjami, i pomiędzy głodem a sytością, co następnie pomaga w radzeniu sobie z napadami jedzenia.

Opisywana analiza nie wykazała by poziom BMI, jak i edukacji miał wpływać na poprawę końcową.

Co ciekawe, wyższy poziom dążenia do bycia szczupłym okazał się być dobrym predyktorem lepszych efektów w krótszym i dłuższym okresie po terapii. Jest to wynik sprzeczny z wynikami badań Keski-Rahkonen et al. (2013), które wskazywały, że większe dążenie do szczupłości wśród kobiet z diagnozą BN jest związane ze zmniejszeniem szansy na wyzdrowienie. Różnica ta była tłumaczona możliwymi różnicami w znaczeniu tej skali dla osób w normie wagowej oraz diagnozą BN i dla osób otyłych z diagnozą BED. Wyniki na skali dążenia do szczupłości są ogólnie niższe dla grupy osób otyłych z BED niż osób z BN (Brewin, Baggot, Dugard, & Arcelus, 2014).

Powyższa analiza wykazała ponadto, że wyższe wyniki ogólnej psychopatologii (mierzonej SCL-90) przed terapią wiązały się z większym nasileniem objawów BED po jej zakończeniu, a poziom depresji mierzonej BDI nie był dobrym predyktorem efektywności terapii, chociaż równocześnie wyższy wynik skarg depresyjnych w SCL-90 (silnie skorelowany z BDI) okazał się być istotnym wskaźnikiem niższego nasilenia objawów BED na koniec leczenia. Dodatkowo zauważono, że niższe wyniki w poczuciu bycia nieefektywnym, wyższe w perfekcjonizmie i ekstrawersji wskazywały na lepsze efekty końcowe terapii.

W kontekście badań naukowych nad skutecznością terapii zaburzeń odżywiania, Nyman-Carlsson z zespołem (2019) zwracają uwagę, że na ten moment trudno o jedną akceptowaną przez większość definicję remisji i wyzdrowienia dla zaburzeń odżywiania, dlatego też należy być ostrożnym w wyciąganiu jednoznacznych wniosków. Najczęstszymi jednak predyktorami skojarzonymi z lepszymi efektami terapii są: wyższe BMI, niższy wiek pacjenta i krótszy okres trwania zaburzenia przed podjęciem leczenia (Vall, & Wade, 2015).

U pacjentów z AN może rozwinąć się jeden z dwóch typów zaburzenia: restrykcyjny bądź bulimiczny. Podtyp z napadami jedzenia/przeczyszczania wydaje się mieć gorsze prognozy dla efektów leczenia (Vall & Wade, 2015; Woodside, Carter, & Blackmore, 2004).

Istnieją dane wskazujące na związek depresyjności z BMI oraz wynikiem końcowym leczenia AN (Wild, Friedrich, Zipfel, i inni, 2016).

Wstępny poziom nasilenia objawów zaburzeń odżywiania, poziom cierpienia, przekonanie o możliwości zmiany zostały wskazane jako predyktory nasilenia objawów ED na koniec leczenia przez Goddard et al (2013).

Kolejny czynnik jaki poddano badaniom: wizerunek samego siebie, zwłaszcza w obszarze postrzeganej samokontroli był czynnikiem skorelowanym z efektem końcowym terapii w badaniach Birgegard, Bjorck, Norring, Sohlberg, & Clinton (2009).

Podskale EDI-2 i ich wpływ na poziom psychopatologii AN był badany przez m.in. Schlegl, Quadflieg, Lowe, c*ntz, & Voderholzer (2014). Ich badanie wskazało na negatywną korelację między poziomem podskal: niezadowolenia z własnego ciała, regulacji impulsu, niepokoju społecznego (social insecurity) a poprawą po zakończeniu leczenia.

Podskale EDI-3 były pod tym kątem badane przez zespół Bizeul, Sadowsky & Rigaurd (2001). Wykazali oni dodatnią korelację pomiędzy podskalami: nieefektywność, perfekcjonizm, nieufność w relacjach międzyludzkich, świadomość interoceptywna i dążenia do szczupłości a nasileniem objawów AN po 5-10 latach od zakończenia badania.

Istnieją jednak również doniesienia opisujące wyniki badań przeciwne do wyżej przedstawionych i wskazujące na brak związku pomiędzy nasileniem objawów ED i wagą u pacjentów z AN a wynikiem leczenia (Abd Elbaky, Hay, i inni 2014; McIntosh, Jordan, Carter, i inni, 2005).

Ogólny wynik EDI również nie znalazł potwierdzenia jako predyktor dla wartości BMI po leczeniu (Wild et al. 2016).

W badaniu przeprowadzonym przez Nyman-Carlsson, Birgegard, Engstrom, Gustafsson, Nevonen (2019), gdy przebadano zdolność do predykcji efektu terapii osób z anorexia nervosa (AN), dla podskal EDI-3 wspólnie dla dwóch badanych grup (terapia prowadzona w nurcie poznawczo – behawioralnym i terapii rodzinnej (Family Based Therapy)) okazały się one nieistotne. Gdy jednak rozdzielono wyniki obu grup wnioski były już inne. W grupie CBT kombinacja niższych wyników na skali dysregulacji emocjonalnej i wyższych wyników w deficytach interoceptywnych korelowała z lepszym efektem końcowym, mierzonym pozytywną zmianą BMI. W grupie FBT poziom deficytów w obszarze świadomości interoceptywnej również korelował ze zmianą w BMI ale odwrotnie – im pacjenci mieli mniej trudności w tym obszarze, tym większy wzrost BMI. W grupie tej również poziom objawów bulimicznych i dysregulacji emocjonalnej okazał się korelować ze zmianą na koniec procesu terapeutycznego. Im wyższe wskaźniki tych dwóch podskal pacjenci uzyskiwali przed leczeniem, tym słabsze efekty osiągali.

Skala dysregulacji emocjonalnej w EDI-3 z założenia ma mierzyć tendencje do wahań nastrojów, impulsywności, złości, lekkomyślności i autodestrukcyjnych zachowań, które powiązane są z kontrolą impulsu (Garner, 1991). Trudności związane z regulacją emocji wydają się być jednym z głównych obszarów w psychopatologii AN, gdzie restrykcyjne jedzenie jest uznawane za sposób na radzenie sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi w miejsce bardziej konstruktywnych metod i jest czynnikiem podtrzymującym zaburzenie (Haynos, & Fruzzetti, 2011). Wsparciem dla tej hipotezy są również wyniki wcześniejszych badań wskazujących na związek między niższym nasileniem trudności z regulacją impulsu a większą pozytywną zmiana w ogólnych wynikach EDI-2 (Schlegl et al., 2014).

O ile kwestia istotności regulacji impulsu w AN wydaje się być ogólnie uznana, o tyle relacja między poziomem zaburzenia regulacji a prognozami co do efektów leczenia pozostaje kwestią dyskusyjną. Istnieją badania wskazujące na negatywną korelację między poziomem impulsywności, a ryzykiem wypadnięcia z terapii lub słabszymi efektami terapii (ww; Fassino, Piero, Tomba, & Abbate-Daga, 2009). Inne pokazują, że większy poziom impulsywności jest pozytywnym predyktorem, zwiększającym szanse wyleczenia, chociaż zależność ta spada z czasem trwania choroby (Zerwas, Lund, Von Holle, i inni2013).

Sugeruje się, że interwencje nakierowane na trudności w regulacji emocji są jednymi z kluczowych u pacjentów z AN (Rowsell, MacDonald, & Carter, 2016).

Skala świadomości interoceptywnej mierzy deficyty pacjentów w umiejętności rozumienia, identyfikowania i reagowania na emocje i okazała się mieć znaczenie dla wyników terapii w obu grupach (CBT i FTB) ale w przeciwnych kierunkach. Proponowanym wyjaśnieniem jest specyfika procedur wykorzystywanych w CBT, które są celowane właśnie w ten obszar deficytów i proponują konkretne strategie radzenia sobie, np. przez strategie typu „problem-solving” (Fairburn, 2008/2013pl), a których pozytywny wpływ na przyrost wagi udokumentowano (Rowsell et al., 2016). Wydaje się natomiast, że w terapii FTB jest znacznie trudniej skupiać się na tym obszarze kompetencji pacjenta i dlatego im mniejszy poziom deficytów w tym obszarze, tym lepsze prognozy terapeutyczne.

Do innych czynników mogących mieć prognostyczną wartość dla terapii pacjentów z AN należy nasilenie objawów bulimicznych – im większe, tym słabsze prognozy, zarówno pod kątem przedwczesnej rezygnacji z terapii, jak i wyników leczenia (Vall & Wade, 2015; Zerwas et al., 2013, Fassino et al., 2009; Wallier et al., 2009), ale i tu są badania podważające opisaną zależność. Na przykład, Dalle Grave, Calugi, & Marchesini (2012) przedstawili dane pokazujące brak istotnego wpływu objawów bulimicznych na utrzymanie się pacjenta w terapii, porównując grupę osób z AN w typie restrykcyjnym i z objawami bulimicznymi. Według Carter (Carter, Mercer-Lynn, Norwood, i inni, 2012) pacjenci AN z objawami bulimicznymi są również bardziej predystynowani do nawrotów zaburzeń odżywiania.

Analiza badań Linardon, de la Piedad Garcia i Brennan (2017) nie znalazła potwierdzenia dla wpływu takich czynników jak historia pacjenta (włącznie z historią AN czy przebytej depresji) na efekt pracy terapeutycznej.

Cechy terapeuty

W badaniach nad skutecznością jakiejkolwiek terapii trudno pominąć rolę terapeuty. Wśród badań w tym obszarze związanych z podejściem poznawczo – behawioralnym, wykazano na przykład, że im większy poziom lęku u klinicysty, tym bardziej polega on na relacji terapeutycznej a nie na protokole, co pozwala unikać mu aktywnego wpływania na zmianę behawioralną u pacjenta (Waller & Turner, 2016). Również D’Souza z zespołem (2019) sugeruje, że klinicyści, którzy mają znaczny niepokój związany z przyjęciem przez pacjenta zalecanych w protokołach odpowiednich metod terapeutycznych, mogą tłumaczyć swoje zachowania unikające większym znaczeniem relacji terapeutycznej w ich pracy. Wiara terapeutów w to, co jest ważniejsze (protokół czy relacja) wpływało bezpośrednio na to jak terapeuta korzystał z centralnych dla terapii poznawczo – behawioralnej technik pomagających w zmianie nawyków żywieniowych pacjenta. I tak terapeuci, którzy wierzyli w relację jako priorytet w ich pracy, znaczniej rzadziej z nich korzystali w przeciwieństwie do tych drugich. Przekłada się to bezpośrednio na praktykę, gdyż pomimo ważności jawnego ważenia pacjenta podczas terapii poznawczo – behawioralnej w zaburzeniach odżywiania, wielu terapeutów unika tego elementu w pracy z pacjentem (Waller & Mounford, 2015). Badacze wskazują również na inne cechy klinicystów mogące wpływać na ten obszar, np. starsi mężczyźni chętniej korzystają z metod ekspozycji, takich jak ważenie (van Minnen, Hendriks, & Olff, 2010), jak również terapeuci z wykształceniem np. psychologicznym, pielęgniarskim, czy z obszaru dietetyki. Odwrotnie ma się ta tendencja w stosunku do terapeutów z wyższym poziomem lęku, którzy umniejszają znaczenie jawnego ważenia, i którzy znacznie częściej postrzegają swoich pacjentów jako „wyjątki”, którym ważenie nie przyniesie korzyści.

Klinicyści w badaniu Daglish i Waller (2019) mniej chętnie ważyli pacjentów z diagnozą bulimii niż pacjentów z anoreksją (jednak jeśli brano pod uwagę jawne ważenie, różnice zanikały), oraz gdy pacjent wykazywał niepokój związany z tą czynnością. W badaniu tym to wiara terapeuty w zasadność ważenia miała istotny wpływ na stosowanie tej metody a nie poziom jego lęku.

Różnice w podejściu do ważenia „tylko dla wiedzy klinicysty” i jawnego ważenia pokazuje, że motywacja terapeutów by ważyć osoby z AN nie wynika z przekonania o skuteczności tego elementu terapii, ale z ryzyka jakie wiąże się z samą niedowagą (Waller & Mounford, 2015). Nastawienie pacjenta do ważenia miało również istotne znaczenie dla użycia tej metody. Im większy niepokój pacjenta związany z ważeniem, tym terapeuci rzadziej ważyli bądź ujawniali pacjentowi wagę i tym bardziej opóźniali ważenie, co pozostaje w sprzeczności do podstawowych założeń terapii poznawczo – behawioralnej zaburzeń odżywiania. Wykazano również znaczenie dwóch cech terapeutów zwiększające prawdopodobieństwo jawnego ważenia pacjenta: pozytywnego przekonania na temat ważenia, jako redukującego lęk i wspierającego zrozumienie mechanizmów pacjenta, oraz niskiej skłonności do poszukiwania powodów do odchodzenia od protokołu. Negatywne przekonania na temat ważenia nie miały wpływu na decyzje o jego stosowaniu.

Analiza przeprowadzona przez Kraemer, Wilson, Fairburn, and Agras (2002) wykazała, że ocena pacjenta dotycząca przymierza terapeutycznego nie wiązała się z efektem terapii ani w podejściu poznawczo – behawioralnym, ani interpersonalnym. Wbrew powszechnemu wierzeniu, że wynik terapii jest ściślej związany z cechami indywidualnymi terapeuty niż stosowaną przez niego techniką, czy wyborem konkretnej szkoły psychoterapii (Luborsky, Crits-Christoph, et al., 1986; Messer & Wampold, 2002), badania nad „manual-based” terapiami tego nie potwierdzają (Crits-Christoph & Mintz, 1991). Jednak Lambert ze współpracownikami (Lambert & Barley, 2001) podsumowując dostępną literaturę stwierdzili, że techniki terapeutyczne odpowiadają tylko w 15 proc. za wynik terapii. Wyniki badania Loeb, Pratt i reszty (2005) wskazują, że ścisłe przestrzeganie protokołu badania nie było istotnie powiązane z wynikiem końcowym terapii. Jednym z możliwych czynników, które na to wpłynęły jest to, że w badaniu tym sprawdzano wprowadzanie konkretnych technik a nie czy były one adekwatnie użyte (dopasowane do tego konkretnego pacjenta czy tego konkretnego momentu w procesie terapeutycznym). Innym czynnikiem wpływającym na taki wynik jest stopień trzymania się protokołu. Możliwe, że istnieje poziom „wystarczająco dobry”, powyżej którego wierność protokołowi nie ma już znaczenia.

Horvath z zespołem (2011) uzyskali wyniki wskazujące, że korelacja między relacją terapeutyczną i efektywnością terapii wynosi r = 0.275, co równa się 7,4% wpływu na wynik końcowy pracy terapeutycznej. Treasure ze współ. (1999) opisał, że przymierze terapeutyczne jest pozytywnie skorelowane z redukcją częstotliwości epizodów objadania i przeczyszczania, natomiast Willson et al. (1999) wprawdzie nie potwierdził tej korelacji ale wskazał na znaczenie dobrej relacji w przewidywaniu remisji.

Warianty terapii poznawczo – behawioralnej a skuteczność terapii zaburzeń odżywiania

Chociaż terapia poznawczo – behawioralna ma potwierdzoną skuteczność w terapii BED wciąż około 50 proc. pacjentów nie reaguje w pełni na leczenie (Linardon, 2018). Twierdzi się, że może to być związane z tym, że nadmierne przywiązanie do kształtu ciała i wagi jest obecne tylko u części osób z BED, a dodatkowo ograniczenia jedzenia wydają się być bardziej charakterystyczne dla bulimia nervosa niż dla BED (Elran-Barak, Sztainer, Goldschmidt, i inni, 2015; Raymond, Peterson, Bartholome, i inni, 2012).

Model „regulacji afektu” (the affect regulation model) – zakłada, że napadowe jedzenie jest uruchamiane przez wysoki poziom negatywnych emocji, a epizod objadania służy jego obniżeniu (Hawkins, Clement, 1984; Telch, Agras, Linehan, 2001). W kilku badaniach udało się potwierdzić pierwszą część modelu (Vanderlinden, Grave, Fernandez i inni, 2004; Haedt-Matt, Keel, 2011; Berg, Crosby, Cao, i inni, 2015; Arnow, Kenardy, Agras, 1992). Znaleźć można również dane wskazujące na znacząco bardziej podniesiony negatywny afekt poprzedzający napad objadania się w BED niż w BN ( Haedt-Matt, Keel, 2011). Stąd hipoteza, że interwencje nakierowane na trudności związane z regulacją afektu mogłyby zwiększyć efektywność terapii dla pacjentów z BED – podejściem skoncentrowanym na tym elemencie (regulacji afektu) jest właśnie DBT-BED. DBT-BED skupia się na budowaniu umiejętności adekwatnej regulacji emocji w zamian za rezygnację z napadowego objadania się jako strategii do radzenia sobie i ma właśnie za zadanie nauczyć pacjenta regulowania emocji w adaptacyjny sposób.

Chen z zespołem (2017) w swoim badaniu porównywali zintensyfikowaną wersję DBT-BED z terapią poznawczo – behawioralną (CBT – ED) dla mieszanej grupy osób zdiagnozowanych z BN i BED, którzy słabo reagowali na kierowaną samopomocową formę terapii CBT – ED. Badanie wskazało na istotną skuteczność obu podejść w obniżaniu częstotliwości epizodów objadania, natomiast nie wykazało istotnych różnic pomiędzy wskazanymi podejściami.

Jednym z możliwych wyjaśnień braku różnic w przytoczonym badaniu mogą być dowody sugerujące, że napadowe objadanie się jest bardziej związane z regulacją negatywnego afektu niż restrykcyjną dietą u pacjentów z nadwagą w porównaniu z pacjentami BED z wagą w normie, a więc takich, u których upatruje się głównego źródła w napadowym objadaniu się z ograniczania jedzenia (Carrard, Van der Linden, Golay, 2012; Goldschmidt, Le Grange, Powers, i inni, 2011; Welsh, King, 2016).

W badaniu porównywano grupowy format obu podejść CBT – ED i DBT-BED i nie wykazało ono większej skuteczności DBT-BED od CBT – ED; przeciwnie, większa poprawa w obszarze psychopatologii zaburzeń odżywiania widoczna była w grupie CBT – ED. Pod koniec terapii CBT – ED miało również większą skuteczność w obniżeniu częstości napadów objadania, różnica ta jednak nie utrzymała się w badaniu po 6 miesiącach. CBT – ED było również skuteczniejsze w poprawie poziomu poczucia własnej wartości, która to różnica utrzymywała się po 6 miesiącach od zakończenia terapii. Nie wykazano również różnic w poziomie regulacji emocji zaraz po, jak i 6 miesięcy od zakończenia terapii.

Biorąc pod uwagę, że u osób z bulimia nervosa, terapia poznawczo – behawioralna ma wpływać na obniżenie dysregulacji emacjonalnej (Peterson, Berg, Crosby, i inni, 2017), przedstawione dane sugerują, że na obniżenie dysregulacji emocjonalnej wpływ mają również inne czynniki niż specyficzne techniki ukierunkowane na regulację emocji używane w DBT-BED.

Z wyjątkiem poziomu samooceny, nie było istotnych różnic pomiędzy badanymi grupami w obszarach związanych z ogólną psychopatologią. Cechy związane z depresją uległy poprawie w podobnym stopniu w obu grupach, a procent osób, które nie ukończyły terapii w grupie DBT-BED wyniósł 17,1%, w grupie CBT – ED 6%.

Jak przedstawiono w artykule Miriam, Lammers i reszty (2020), w terapii CBT-ED leczenie napadowego objadania się (BED) koncentruje się na redukcji potrzeby utrzymywania diety, jednak nawet po zakończeniu terapii wielu pacjentów wciąż cierpi na napadowe objadanie. Dla kontrastu DBT – BED koncentruje się na radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, co z założenia powinno zapobiec napadom objadania motywowanym nastrojem. Pacjenci, którzy powinni najbardziej skorzystać na terapii DBT-BED to ci, którzy mają nadwagę i sięgają po jedzenie w reakcji na emocje.

Przytoczone badanie pokazało, że zastosowanie terapii CBT-ED było skuteczniejsze w obniżeniu ilości napadów objadania na koniec procesu terapeutycznego oraz w ogólnej poprawie w obszarze psychopatologii zaburzeń odżywiania i poczuciu własnej wartości 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Przewaga CBT-ED nad DBT-BED była w tym badaniu tłumaczona możliwym wpływem ilości czasu pracy z pacjentem (w CBT-ED było go więcej). Jednocześnie w obu badanych podejściach podobny procent pacjentów wykazywał istotną poprawę w poziomie nasilenia ogólnych objawów związanych z zaburzeniami jedzenia.

W przeglądzie literatury z 1987 roku Garner, Fairburn i Davis twierdzili, że średnia liczba pacjentów „wypadających” z terapii indywidualnej (15,3%) jest istotnie niższa w porównaniu z terapią grupową (29,3%) (za: Chen i inni, 2017), jednak Chen z zespołem (Chen i inni, 2017) uzyskali wyniki wskazujące na porównywalną skuteczność obu form terapii poznawczo – behawioralnej w redukcji liczby epizodów objadania się i wymiotowania i utrzymywania abstynencji. Podobny był również procent pacjentów, którzy nie ukończyli programu.

W badaniu Linardon, Messer i Fuller-Tyszkiewicz (2018) analizie zostały poddane badania, w których osobami badanymi były osoby z BED, BN, OSFED, pacjenci ci mieli indywidualną terapię poznawczo – behawioralną, stacjonarną (w przeciwieństwie do zdalnej). Analiza ta wykazała, że w nierandomizowanych badaniach nad skutecznością terapii CBT – ED w zaburzeniach odżywiania abstynencję od napadów objadania/oczyszczania osiąga 42,1% pacjentów, którzy ukończyli terapię. I efekt pozostaje względnie stały (badania follow-up). Dane wykazały również brak dowodów na wpływ konkretnego podejścia (w obszarze CBT), liczba sesji, czy cech pacjenta na abstynencję od napadów objadania/oczyszczania po zakończeniu terapii.

Rok wcześniej również Linardon i Brennan (2017) wskazali na istotniejszą poprawę w subiektywnym poczuciu jakości życia w grupie pacjentów poddanych terapii indywidualnej niż w grupie pacjentów objętych terapią grupową lub grupą objętą protokołem „samopomocy CBT”. Zaistniałą różnicę tłumaczono możliwością terapeuty w terapii indywidualnej do bardziej elastycznego dostosowania interwencji do potrzeb konkretnego pacjenta, co jest znacznie utrudnione w modalności terapii grupowej, czy „self-help”. W grupach z terapią indywidualną była również większa liczba sesji w porównaniu do dwóch pozostałych. Co wskazuje na możliwą zależność pomiędzy liczbą spotkań z terapeutą a poziomem poczucia jakości życia, chociaż są także badania sprawdzające zależność częstotliwości sesji terapeutycznych od wyniku leczenia i one sugerują, że bardziej od liczby spotkań ważna jest ich częstotliwość (czyli lepsze efekty były przy spotkaniach dwa razy w tygodniu niż raz) (Bell, Waller, Shafran, Delgadillo, 2017; Cuijpers, Huibers, i inni, 2013; Robinson, Delgadillo, Kellett, 2020).

Kolejna meta-analiza Linardon (2018b) wykazała, że CBT jest efektywne w redukcji: potrzeby ograniczania jedzenia, zaabsorbowania wagą i kształtem ciała oraz nasilenia epizodów objadania/przeczyszczania u osób z zaburzeniami odżywiania. Efekt ten był porównywalny w różnych zaburzeniach odżywiania, co wspiera podejście transdiagnostyczne w terapii CBT. Opisywana meta-analiza nie wskazuje jednak na ile stałe w czasie są opisywane efekty. Wykazano również, że zarówno CBT prowadzona przez terapeutę, jak i format wspieranej, samopomocy w podejściu poznawczo – behawioralnym były skuteczniejsze w redukcji symptomów (ograniczanie jedzenia, nadmierne przywiązanie do wagi i kształtu) od interwencji innych niż CBT (efekt ten był utrzymany w badaniach „follow-up”).

Analiza Linardon i Bennan (2017) wskazuje także na lepsze efekty w podniesieniu jakości życia związanej ze zdrowiem w grupie pacjentów objętych protokołem CBT-BN i CBT-E niż w grupach z alternatywnymi protokołami CBT.

Ciekawą obserwacją jest, że o ile terapia indywidualna poznawczo – behawioralna dla BED ma znacznie wyższą skuteczność od terapii grupowej, czy „wspieranej samopomocy”, różnica ta zanika w wynikach z badań „follow-up” po 12 miesiącach (Peterson et al., 1998; Peterson, Mitchell, Crow, Crosby, & Wonderlich, 2009). Podobny efekt zaobserwowano w badaniach nad jakością życia – okazało się, że poziom jakości w grupach pacjentów po terapii grupowej i „self-help” wzrastał do podobnego poziomu jak po terapii indywidualnej ale trwało to dłużej i wzrastało jeszcze po zakończeniu terapii. Grupą pacjentów z zaburzeniami odżywiania, w której odnotowano najmniejsze zmiany w poziomie jakości życia związanej ze zdrowiem byli pacjenci z AN. Brak lub niewielka zmiana u tych pacjentów w opisywanym obszarze może wynikać z tego, że pacjenci z AN deklarują podobny poziom jakości życia związanej ze zdrowiem jak grupa osób zdrowych, co wskazuje na egosyntoniczność symptomów związanych z AN (Jenkins et al., 2011).

Pozostałe czynniki

Meta – analiza badań Linardon, de la Piedad Garcia i Brennan (2017) wskazuje, że w terapii BED wczesna zmiana w objawach wydaje się być jednym z mediatorów wpływających pozytywnie na efekty terapii poznawczo – behawioralnej. Nie znaleziono potwierdzenia dla wpływu danych demograficznych na efekt końcowy terapii, nie znaleziono związku między wynikiem ogólnym w EDE a efektem końcowym terapii.

Trzy badania badały wpływ poziomu nasilenia depresji, współwystępowania zaburzeń osobowości oraz poczucia własnej wartości na efekt końcowy terapii CBT-BN i nie znalazły potwierdzenia dla ich wpływu. Zaobserwowano tylko, że wyższe wskaźniki ogólnej psychopatologii przewidywały słabsze zmiany poznawcze na zakończenie terapii.

W grupie transdiagnostycznej zaburzeń odżywiania z obecną niedowagą wczesna zmiana behawioralna i poznawcza objawów nie okazała się dobrym mediatorem związanym z prawdopodobieństwem remisji (Turner, Bryant-Waugh, & Marshall, 2015). Natomiast znaleziono dane wskazujące na istotny związek między wczesną zmianą w nasileniu objawów poznawczych a efektem końcowym w zakresie pozytywnej zmiany zarówno poznawczej, jak i behawioralnej (Raykos, Watson, Fursland, Byrne, & Nathan, 2013; Turner, Bryant-Waugh, & Marshall, 2015). Nie znaleziono żadnych mediatorów wpływających na zmianę w zakresie przybrania na wadze.

W dwóch badaniach sprawdzano wpływ motywacji do zmiany i w jednym (Allen, Fursland, Raykos, Steele, Watson, & Byrne, 2012) wykazano istotny związek między większą motywacją i lepszymi efektami terapii CBT-E, podczas gdy w drugim nie udało się tego związku potwierdzić (Algars, Ramberg, Moszny, Hagman, Rintala, & Santilla, 2015). Wiek okazał się nie mieć znaczenia na wynik terapii CBT-E (Dalle Grave, Calugi, & Marchesini, 2012). Analiza badań nie wykazała również związku takich zmiennych jak wiek, długość trwania choroby, początkowy wynik ogólny w EDE, częstotliwości napadowego objadania, przeczyszczania i kompulsywnych ćwiczeń fizycznych na przybieranie na wadze przez pacjentów.

CBT vs inne podejścia

W meta-analizie z 2017 roku Linardon z zespołem (Linardon, Wade, de la Piedad Garcia, Brennan,2017) wykazali, że terapia anoreksji prowadzona przez terapeutę poznawczo – behawioralnego vs terapie anoreksji prowadzone przez terapeutów innych nurtów – brak istotnych statystycznie różnic w efektywności prowadzonych terapii po ich zakończeniu w zakresie objawów poznawczych.

Terapia Bulimia Nervosa (BN)

Metaanaliza pokazuje istotne statystycznie różnice w zakresie remisji, częstotliwości objadania/przeczyszczania oraz nasilenia objawów poznawczych po zakończeniu leczenia terapii indywidualnej poznawczo – behawioralnej prowadzonej przez terapeutę vs inne podejścia terapeutyczne vs pacjentów oczekujących na terapię na korzyść CBT. Nie było natomiast różnic w efektywności w porównaniu z leczeniem farmakologicznym antydepresantami. Nie było również istotnych różnic pomiędzy modalnościami terapii poznawczo – behawioralnej: indywidualna vs grupowa.

Widoczna była za to różnica w remisji między pacjentami dorosłymi i nastolatkami. Dorośli istotnie częściej doświadczali remisji.

Terapia protokołem CBT-BN i CBT-E wykazała istotnie lepsze rezultaty w obszarze wszystkich trzech badanych zmiennych (częstotliwość remisji, objadania/przeczyszczania i objawy poznawcze) w porównaniu z terapiami w innych podejściach. Efekt ten jednak znikał, gdy porównano inne zaadaptowane wersje CBT-BN, czy alternatywne protokoły CBT. Lepsza skuteczność protokołów CBT-BN i CBT-E była zaobserwowana tylko u dorosłych pacjentów. Brak różnic w skuteczności pomiędzy protokołami CBT-BN i CBT-E.

Terapia napadowego objadania się (BED)

W przedstawionej metaanalizie widoczna była przewaga terapii poznawczo – behawioralnej nad farmakoterapią, brak jednak było różnic pomiędzy CBT a terapią w innych podejściach.

Pokazano również, że protokół CBT do samopomocy w BED wykazał lepsze efekty niż u grupy kontrolnej oczekującej, ale nie było tego efektu w porównaniu do innych terapii. Wykazano również, że wskazana wyżej skuteczność miała miejsce tylko gdy wdrożenie do protokołu odbywało się twarzą w twarz a nie przez komputer – wtedy skuteczność istotnie malała.

CBT vs terapia interpersonalna (BN, BED, AN)

Wyniki wskazywały na lepsze efekty CBT w zakresie częstości remisji, objadania/przeczyszczania oraz objawów poznawczych.

CBT vs terapia behawioralna (BN)

Wykazano brak różnic zaraz po zakończeniu terapii ale istotnie większa liczba remisji przy badaniu follow-up po terapii CBT niż terapii behawioralnej.

Podsumowanie

Przedstawione metaanalizy badań, skupiające się na próbach wyodrębnienia czynników wpływających na skuteczność terapii poznawczo – behawioralnej zaburzeń odżywiania, pokazują brak jasno zdefiniowanych predyktorów czy mediatorów. Ogólne wnioski jakie można wyciągnąć z tych badań brzmią następująco:

  • Wczesna poznawcza i behawioralna zmiana w terapii CBT prowadzi do lepszych efektów końcowych, zarówno w obszarze poznawczym, jak i behawioralnym.
  • Redukcja restrykcyjnego żywienia wiąże się z lepszymi zmianami behawioralnymi po zakończeniu terapii. Jest to spójne z modelem poznawczo-behawioralnym Fairburn’a (Fairburn, Cooper, & Shafran, 2003), który zakłada, że restrykcje żywieniowe są jednym z kluczowych mechanizmów podtrzymujących napadowe objadanie. Dlatego też CBT od samego początku terapii podejmuje działania w celu wprowadzenia strategii „regularnego jedzenia” (Fairburn, 2008).
  • W żadnym z analizowanych badań nie wykazano istotnego wpływu predyktorów (np. dane demograficzne, historia pacjenta, psychopatologia) na wynik końcowy terapii CBT.
  • Stosunkowo niewielu terapeutów CBT korzysta kompleksowo z dostępnych modeli terapeutycznych (również: Tobin i współ., 2007).
  • Terapia CBT wykazuje większą skuteczność przy leczeniu bulimia nervosa i napadowego objadania się od innych podejść terapeutycznych.
  • Terapia CBT w leczeniu anoreksji ma podobną skuteczność jak inne podejścia terapeutyczne.

Bibliografia

  • Abd Elbaky, G.B., Hay, P.J., le Grange, D., Lacey, H., Crosby, R.D., & Touyz, S. (2014). Pre-treatment predictors of attrition in a randomised controlled trial of psychological therapy for severe and enduring anorexia nervosa. BMC Psychiatry, 14, 69. https://doi.org/10.1186/1471-244x-14-69;
  • Algars, M., Ramberg, C., Moszny, J., Hagman, J., Rintala, H., & Santilla, P. (2015). Readiness and motivation for change among young women with broadly defined eating disorders. Eating Disorders, 23, 242-252. 10.1080/10640266.2014.1000100;
  • Allen, K. L., Fursland, A., Raykos, B. C., Steele, A., Watson, H. J., & Byrne, S. M. (2012) Motivation-focused treatment for eating disorders: A sequential trial of enhanced cognitive behawior therapy with and without preceding motivation-focused therapy. European Eating Disorders Review, 20, 232-239. 10.1002/erv.1131;
  • Arnow B, Kenardy J, Agras WS. Binge eating among the obese: a descriptive study. J J Behav Med. 1992;15(2):155-70;
  • Bell C, Waller G, Shafran R, Delgadillo J. Is there an optimal length of psychological treatment for eating disorder pathology? Int J Eat Disord. 2017;50(6):687-92;
  • Berg KC, Crosby RD, Cao L, Crow SJ, Engel SG, Wonderlich SA, et al. Negative affect prior to and following overeating-only, loss of control eating-only, and binge eating episodes in obese adults. Int J Eat Disord. 2015;48(6):641-53;
  • Birgegard, A., Bjorck, C., Norring, C., Sohlberg, S., & Clinton, D. (2009). Anorexic self-control and bulimic self-hate: Differential outcome prediction from initial self-image. The International Journal of Eating Disorders, 42(6), 522-530. https://doi.org/10.1002/eat.20642;
Przegląd badań i analiz dotyczących predyktorów i mediatorów w procesie uzyskiwania zmiany w terapii CBT w zaburzeniach odżywiania (2024)
Top Articles
Motorcycle Clubs List (All States & Every Experience Level +Outlaws)
Motorcycle Events & Rallies in Ohio 2023
Spasa Parish
Rentals for rent in Maastricht
159R Bus Schedule Pdf
Sallisaw Bin Store
Black Adam Showtimes Near Maya Cinemas Delano
Espn Transfer Portal Basketball
Pollen Levels Richmond
11 Best Sites Like The Chive For Funny Pictures and Memes
Things to do in Wichita Falls on weekends 12-15 September
Craigslist Pets Huntsville Alabama
Paulette Goddard | American Actress, Modern Times, Charlie Chaplin
Red Dead Redemption 2 Legendary Fish Locations Guide (“A Fisher of Fish”)
What's the Difference Between Halal and Haram Meat & Food?
R/Skinwalker
Rugged Gentleman Barber Shop Martinsburg Wv
Jennifer Lenzini Leaving Ktiv
Justified - Streams, Episodenguide und News zur Serie
Epay. Medstarhealth.org
Olde Kegg Bar & Grill Portage Menu
Cubilabras
Half Inning In Which The Home Team Bats Crossword
Amazing Lash Bay Colony
Juego Friv Poki
Dirt Devil Ud70181 Parts Diagram
Truist Bank Open Saturday
Water Leaks in Your Car When It Rains? Common Causes & Fixes
What’s Closing at Disney World? A Complete Guide
New from Simply So Good - Cherry Apricot Slab Pie
Drys Pharmacy
Ohio State Football Wiki
Find Words Containing Specific Letters | WordFinder®
Abby's Caribbean Cafe
Joanna Gaines Reveals Who Bought the 'Fixer Upper' Lake House and Her Favorite Features of the Milestone Project
Tri-State Dog Racing Results
Navy Qrs Supervisor Answers
Trade Chart Dave Richard
Lincoln Financial Field Section 110
Free Stuff Craigslist Roanoke Va
Wi Dept Of Regulation & Licensing
Pick N Pull Near Me [Locator Map + Guide + FAQ]
Crystal Westbrooks Nipple
Ice Hockey Dboard
Über 60 Prozent Rabatt auf E-Bikes: Aldi reduziert sämtliche Pedelecs stark im Preis - nur noch für kurze Zeit
Wie blocke ich einen Bot aus Boardman/USA - sellerforum.de
Infinity Pool Showtimes Near Maya Cinemas Bakersfield
Dermpathdiagnostics Com Pay Invoice
How To Use Price Chopper Points At Quiktrip
Maria Butina Bikini
Busted Newspaper Zapata Tx
Latest Posts
Article information

Author: Duane Harber

Last Updated:

Views: 6152

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Duane Harber

Birthday: 1999-10-17

Address: Apt. 404 9899 Magnolia Roads, Port Royceville, ID 78186

Phone: +186911129794335

Job: Human Hospitality Planner

Hobby: Listening to music, Orienteering, Knapping, Dance, Mountain biking, Fishing, Pottery

Introduction: My name is Duane Harber, I am a modern, clever, handsome, fair, agreeable, inexpensive, beautiful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.